ico

Potřebujete poradit? Přečtěte si odpovědi na nejčastější dotazy.

Často kladené otázky

Máte další dotazy, na které jste tady nenalezli odpověď? Využijte náš kontaktní formulář.

Obecné dotazy

Co je to personalizovaná medicína?

Personalizovaná medicína je takový přístup ke zdraví pacienta, kdy při výběru vhodné léčby zohledňujeme kromě všeobecných vědeckých poznatků také konkrétní potřeby a vlastnosti pacienta. Přistupujeme k pacientovi jako k celku a bereme v potaz právě jeho zdravotní problémy a rodinné predispozice. Výstupem personalizované medicíny je doporučení kombinace léků nebo léčebných postupů na míru právě pro potřeby jednoho daného člověka.

Je použití genetických testů bezpečné?

Ano. Vzorek DNA se odebírá ze slin z dutiny ústní. Je bezbolestný a během pár vteřin hotový.

Jak probíhá testování?

TrichoTest™ je dostupný pouze u lékařů a celý postup je popsán zde.

NutriGen™ provádí odborníci na výživu, především výživoví specialisti a nutriční terapeuti, některé lékárny a kliniky. Celý postup je popsán zde.

Jak dlouho vydrží odebraný DNA vzorek?

Pro zajištění optimální kvality doporučujeme odeslat vzorek ihned po odebrání k nám do Fagronu.

Jak dlouho budu čekat na výsledky analýzy?

Výsledky jsou k dispozici zhruba do měsíce. Pokud jsou odběry odeslány okamžitě, mohou být výsledky hotové i dříve. Při plné kapacitě laboratoře se může čekání protáhnout maximálně na 5 týdnů.

Jsou výsledky spolehlivé?

Technologie používaná k analýze DNA je validovaná jako platforma pro genetické studie s mírou reprodukovatelnosti a specifičnosti kolem 99 %. Proces společnosti Fagron Genomics byl validován a certifikován dle ISO 9001 za použití kvalitních norem řízení. Laboratorní postupy jsou v souladu se správnou laboratorní praxí (GLP). Odborníci společnosti Fagron Genomics již zpracovali přes 45 000 genetických testů.

Co se stane se vzorkem po analýze?

Po ukončení analýzy se obdržené vzorky sterilizují. Společnost Fagron Genomics uzavřela smlouvu se subdodavatelem, který materiály následně zlikviduje dle standardizovaného postupu.

Zpracovaný biologický materiál (DNA, RNA, cDNA apod.) se uchovává v souladu s platnými předpisy po dobu minimálně 5 let při teplotě nižší než -80 °C. Materiály jsou sledovatelné pomocí etiket s kódy, vše v souladu s předpisy na ochranu osobních dat.

Vzorek DNA nikdy nikomu neprodáme ani nebudeme používat pro jiné účely, než za jakými jsme jej získali.

Jak jsou chráněny moje osobní údaje?

Společnost FAGRON a.s. i FAGRON GENOMICS S.L.U. (naše laboratoř ve Španělsku) striktně dodržují obecné nařízení EU o ochraně údajů (GDPR), které standardizuje ochranu a zpracování osobních údajů.

Genetické testy Fagron Genomics mě zaujaly a rád bych je nabízel svým pacientům/klientům. Co pro to musím udělat?

Stačí vyplnit kontaktní formulář na stránce Lékaři a profesionálové a náš obchodní reprezentant Vás bude kontaktovat s nabídkou spolupráce.

Fagron NutriGen™

Může se stát, že odběr vzorku bude proveden nesprávně? Je potřeba zakoupit nový test?

Pokud kvalita vzorku neumožňuje řádnou analýzu DNA v laboratoři Fagron Genomics, zákazník obdrží nové stěrky pro opakovaný odběr slin. Zdarma je možné provést maximálně dva opravné odběry pro zakoupený test.

Mohu si prohlédnout ukázkovou analýzu?

Ano. Celou ukázkovou analýzu Vám rádi pošleme e-mailem, stačí vyplnit tento formulář a obratem Vám ukázkovou analýzu zašleme na uvedený e-mail. Bude určena jen pro Vás a je zákázáno ji jakkoliv šířit a kopírovat.

Fagron TrichoTest™

K čemu vlastně TrichoTest slouží?

TrichoTest™ je genetický test, který pomáhá při léčbě vypadávání vlasů. S pomocí DNA testu TrichoTest™ vybere lékař takovou léčivou látku, která bude nejlepší pro konkrétního pacienta.
TrichoTest™ naopak neprozradí, zda a s jakou pravděpodobností budete řešit alopecii.

Proč je TrichoTest™ dostupný pouze u odborných lékařů?

TrichoTest™ je genetický test, který Vám pomůže zvolit nejvhodnější léčivou látku při problémech s vypadáváním vlasů. Většina léčebných postupů je však spojená s nutností odborné konzultace, případně s předepsáním léku na lékařský předpis. Předepsat lék a vysvětlit vám další postup léčby může pouze lékař, nejčastěji dermatolog nebo tricholog.

Jsem úplně plešatý, pomůže mi TrichoTest™?

Bohužel ne. Pokud nemáte na hlavě žádné nebo téměř žádné vlasy TrichoTest™ pro Vás nemá smysl.

Kolik genů souvisejících s vypadáváním vlasů (alopecií) TrichoTest™ testuje?

TrichoTest™ analyzuje celkem 13 genů a 48 genetických variací, které přímo souvisejí s vypadáváním vlasů.